Hudba propojuje

Úterý 03. 05. 2022 v Písku proběhl koncert Pavla Helana

Mnoho z nás bolestně prožívá válku na Ukrajině a snaží se nějak pomáhat. S ohledem na pracovní povinnosti a provoz rodiny často nezbývá čas, a tak se podpora omezí "jen" na finanční či hmotný dar. Přitom je zřejmé, že pomoc je potřebná i jinde a jinak. Do Písku již z válkou postižené Ukrajiny přišlo téměř 1000 lidí. Pokud je chceme do zdejší společnosti nějak zapojit, měli bychom vytvářet příležitosti i pro běžná setkávání a vzájemnou komunikaci. To však není úplně jednoduché.

Zde si můžete prohlédnout celou fotogalerii.

Jedno takové setkání se příkladně vydařilo v rámci koncertu písničkáře Pavla Helana, který proběhl v klášterním kostele Povýšení svatého Kříže v úterý 3. května. Písečtí farníci využili toho, že Pavel Helan zařadil do svého repertoáru ukrajinské lidové písně i hity pop music, a pojali koncert jako společné setkání Čechů s Ukrajinci. Kostel byl v úterý téměř zaplněn a díky dobré propagaci přišlo i hodně píseckých Ukrajinců. Pavel Helan v doprovodu arménské houslistky Vartui Saribekian a violoncellisty Jana Zvěřiny hrál střídavě české a ukrajinské písně. O bolesti a strachu se povětšinou obtížně mluví. Hudba ale mnohdy dokáže zprostředkovat emoce i beze slov. A to se díky Pavlu Helanovi podařilo. Mnozí sice odcházeli se slzami v očích, ale jistě i s pocitem intenzivního setkání a vzájemné blízkosti. Za skvělý nápad, finanční podporu a organizaci akce děkujeme Kateřině a Jaromíru Grégrovým.

Autor: Kamil Činátl